İNSANLIK TARİHİNİN EN ÖLÜMCÜL SİLAHI: ÇAR BOMBASI. - ABDULLAH GÜVEN

İNSANLIK TARİHİNİN EN ÖLÜMCÜL SİLAHI: ÇAR BOMBASI. - ABDULLAH GÜVEN

İnsanlık Tarihinin En Ölümcül Silahı: Çar Bombası.

Hemen hemen herkes Hiroşima ve Nagazaki'ye atılan "Little Boy" ve "Fat Man" isimli atom bombalarını duymuştur. Bu bombaların atılması ile binlerce Japon hayatını kaybetmiş; Japon İmparatorluğu 2. Dünya Savaşı'ndan çekilmek zorunda kalmıştır. 
"İnsanlığın yüz karası" olarak nitelendirilen bu saldırı sonrasında emri veren ABD başkanı Franklin D. Roosevelt de dahil olmak üzere dünya geneli bir yas süreci olmuştur. 
Roosevelt günlüğüne; 
"Yüzlerce, binlerce kadın ve çocuk... Bu yazgıyı haketmeyen binlerce insan..." şeklinde bir yazı da bırakmıştır.

Böylesine yıkıcı etkilere sahip bu bombaların gücüne bakacak olursak, daha güçlü olan Fat Man 22 kilotonluk bir patlama etkisine (yani 8 kg plütonyum-239) sahiptir.

Lakin bu yazımızın konusu, yaklaşık 50 Megaton patlama etkisine sahip, 27 tonluk, insanlık tarihinin en büyük silahı olan, Sovyet yapımı "Çar Bombası"'dır. 

Çar Bombası, 1961'de yapılan deneysel bir bomba çalışmasıydı. Sovyetler Birliğinin bir nevi güç gösterisi olabilecek görkemli bir patlamayla imha edilmiştir. İlk başta 100 megaton olarak tasarlanmış fakat yerden 4.200 metre yukarıda patlatılmasına rağmen bombayı bırakan uçağın dahi kaçamayacağının hesaplanması ile gücü yarı yarıya azaltılmıştır. Bombanın gücünü daha iyi yansıtacak olan şey ise yapılan analitik hesaptır.

Bombanın yaklaşık 16 bin tanesinin Dünya gezegenine atılması ile gezegenin yaşanılamayacak kadar nükleer hasar alacağı hesaplanmıştır. 
Patlama sonucunda oluşan yoğunlaşma bulutu yerden yaklaşık 64 km yükselmiş ve ayrıca yoğunlaşma bulutunun tabanı da 40 km'ye kadar genişlemiştir. Bomba o kadar güçlüydü ki 900 kilometre uzaklıktaki Finlandiya'daki bazı kasabalarda evlerin camları patladı. Bombanın ışığı Alaska'dan bile gözlemlendi.

Bomba, kendisi için özel olarak geliştirilmiş bir uçaktan yaklaşık 800 kg ağırlığındaki düşmeyi geciktirici bir paraşüt ile fırlatılmış ve bu da uçağın güvenli bir bölgeye kadar uzaklaşabilmesini sağlamıştır.

Lakin Rusya'nın yalnızca bir değil; en az 2 adet Çar Bombası yaptığı anlaşılıyor ki Çar Bombası, 2015 yılının Ağustos ayında Rusya’nın başkenti Moskova’ya getirilmiş ve sergilenmiştir.


Abdullah Güven

Yorum Gönder

Daha yeni Daha eski