İLGİNÇ KEDİ BİLGİLERİ! - SUAT TAV

İLGİNÇ KEDİ BİLGİLERİ! - SUAT TAV

 


SEVİMLİ DOSTLARIMIZ KEDİLER

 

Bu haftaki menümüzde kedilerle ilgili kısa ve ilginç bilgiler var. Hadi hep birlikte bu canlıların neyin nesi olduğuna bakalım.

Öncelikle kedi deyince aklımıza gelen ilk şey 9 canlı olmalarıdır. Tabi ki bu gerçek değil tamamen bir mitten ibaret hadi bu efsanenin nerden geldiğine göz atalım

 

 Bu efsane ilk olarak İngiltereli bir abimizin söylediği sözle ortaya çıkıyor. Eski bir İngiliz atasözüne göre kedilerin 9 canı varmış. Bunlardan üçünü gezmek için üçünü oyun oynamak için kalan üçünü ise durmak, dinlenmek için kullanırmış.

 Bunun dışında Eski Yunanda 9 sayısı dini çağrıştıran büyülü bir sayı olarak düşünürlermiş ve eski zamanlarda kedilerin büyülü varlıklar olduğunu düşünüp onlara tapan insanların olduğunu düşünecek olursak 9 can efsanesi buralardan ortaya çıkmıştır.

 

Ah bide kedilerin hep dört ayak üstüne düşme şeysi var. Bunu nasıl beceriyorlar birde ona değinelim.

Kedilerdeki 4 ayak üstüne düşme davranışına KEDİ DOĞRULTMA REFLEKSİ denir. Yani kedilerin hep 4 ayak üzerine düşmesi onlarda bulunan bu refleksten dolayı oluşmaktadır. Sakın ha yeni doğan bir kediyi dört bacak üzerine düşecek mi diye fırlatmayın çünkü kedilerdeki bu refleks 7 haftaya kadar tam anlamıyla kullanılamıyor. Yani aslında kedilerin oyuncak olmadığını düşünecek olursak normalde de fırlatmamanız gerekiyor da onu başka bir yazıda tartışırız.

 

Ha bir de şey var SEVGİ ÖPÜCÜĞÜ, kediler bu öpücük şeklini çok kullanırlar. Nedir bu sevgi öpücüğü peki?

Sevgi öpücüğü kedilerin gözlerimize bakıp göz kapaklarını hafifçe kapatmasına deniyor. Kediniz size karşı böyle tavırlarda bulunuyorsa şanslısınız çünkü o size karşı güzel hisler besliyor. Aslında kedilerle ilgili konuşabileceğimiz daha çok fazla konu var. Örneğin hayvanlar âlemindeki en temiz canlılardan biri olması veya mırıldandığı zaman çıkardığı sesin insan sağlığına faydalı olması ayrıca kendi kendini evcilleştirmesi de var.

Suat konuşuru

Yorum Gönder

Daha yeni Daha eski