BAĞIMLILIK SANDIĞINIZDAN FAZLASIDIR - EYMEN TAPAR

BAĞIMLILIK SANDIĞINIZDAN FAZLASIDIR - EYMEN TAPAR

 

BAĞIMLILIK SANDIĞINIZDAN FAZLASIDIR

 

Bu yazının amacı bağımlılığı tanımak ve anlamlandırmak ve böylece bağımlılık üzerinde kontrol sahibi olmaktır.

 

Ardından bağımlılığın, bağımlı olan kişinin hayatının bütününe olan etkisi üzerinden bağımlılığın bütüncül etkisi üzerine durulacaktır.

 

Aşırı isteme hali bağımlılığın bir belirtecidir.

 

Aşırı istek durumu, vazgeçilmezlik ve alternatifsizliği ifade eder.

 

Bu hisler birtakım düşüncelerle bağdaşıyor olmalıdır, bağımlılığı bir temsile ve olguya bağlı kılanlar arasında.

 

Yani bir uyuşturucu bağımlısı, bağımlı olduğu uyuşturucu üzerine düşünmelidir çünkü eğer o uyuşturucunun kendisine etkili geldiği düşüncesini düşünmezse, demek ki kendisini "bir şeylerin" etkilediğini düşünüyor. Ancak anlamlandırmadığı, ne olduğunu bilmediği bir şeyin.

 

Yani bir uyuşturucu bağımlısı kullandığı maddeyi tanıyor, rastgele bir havanın veya başka bir şeyin değil de o maddenin kendisini uyardığını ve kendisinin buna muhtaç olduğunu "anlamlandırabiliyor". Ne yediğini bilmeyen bir kedi, köpek değil.

 

Biliyor ve bunun üzerine kendisine uzak geldiği - o maddeden uzaklaştığı- halde o maddeye yakınlaşmayı kendi içinde kendisine hedef ediniyor.

 

O "bir şeylerin" farkında olmasa, onun uyuşturucu madde olduğunu bilmese, hayatını o uyuşturucu maddeye doğru şekillendirici adımlar atmazdı.

 

Bağımlı olmanın altında birtakım akıl yürütmeler yatıyor ve bu akıl yürütmeler çoğu bağımlı olmayan insanda da geçerli. O insanlar potansiyel bağımlı ve bizim bağımlı dediklerimiz, istemek ve isteğe boyun eğmek bakımından bize fazlasıyla yakınlar. Onlar sadece kendilerinin bağımlı olabilecekleri bir ortam oluşturdu. Onlar da çoğu insan gibi iradesi güçsüz ve isteğe fazlasıyla eğilimli, bu eğilimleriyle karar veriyor.


Eymen Tapar

Yorum Gönder

Daha yeni Daha eski