TEK ODAK: ODAKLANAMAMAK - MUHAMMED NUR DEMİR

TEK ODAK: ODAKLANAMAMAK - MUHAMMED NUR DEMİR


TEK ODAK: ODAKLANAMAMAK

Açıkçası çağımızın en büyük sorunlarından birinin odaklanmak olduğunu düşünüyorum. Odaklanıp yaptığımız işlerde ilgimizi, dikkatimizi çeken şeyin ne olduğunu gerçekten merak ediyorum.

Konsantre olmak, bir başka deyişle odaklanmak, insanın dikkatini toplaması bütün algı mekanizmalarını yaptığı işe yönlendirmesi, zihinsel kavrayışını en yüksek noktaya çıkarmasıdır.

İçinde yaşadığımız dönemde insanların dikkat dağınıklığının en yüksek noktaya çıkmış olması, hepimizin maruz kaldığı veya maruz kalabileceği bir durumdur.

Televizyon, akıllı telefonlar, insanlar, gürültü, belki de bir sinek vızıltısı… Dikkatimizin dağılması aslında çokta ulaşılmaz bir şey değildir, herhangi bir şey dikkatimizi dağıtabilir. Ama kendimizi kontrol edip yapacağımız işe odaklanarak beynimizin anlama potansiyelini en yüksek seviyeye çıkarmak henüz mümkün.

 

ODAKLANMA SORUNU NEDEN OLUŞUR?

Düzensiz/sağlıksız beslenme ve uykusuzluk odaklanma sorunu için güçlü sebepler arasında. Genetik faktörler ve dış etkenlerden kaynaklı odaklanma sorunu yaşamak da mümkün.

Günümüz teknolojisi de bizlerde odaklanma sorunlarına yol açabiliyor. Bunun sebebi sosyal medya bildirimleri, saat alarmları, çağrı bildirimleri, toplum alanları, etraftan duyulan sesler; yani genel olarak beynimizi harekete geçirebilecek uyartılardır. Teknoloji, odaklanmamızı engelleyici özelliklere sahip olsa da bu durum tercihlerimizle alakalıdır. Aynı şekilde teknolojiden yararlanarak odaklanma ve konsantrasyon yeteneğimizi geliştirmemiz de mümkündür.

 

PEKİ NE YAPMALIYIZ?

1. Birden fazla işi aynı anda yapmamak, planlı ve programlı hareket etmek konsantrasyonumuzun artmasında bizlere yardımcı olacaktır.

2. Sağlıklı beslenmek ve düzenli uyku konsantrasyon bozukluğu faktörünü azaltır.

3. Uzman psikiyatristler tarafından reçete edilen Dikkat Eksikliği Hiperaktivite Bozukluğu (DEHB) ilaçları ile odaklanma problemi ve benzeri dikkat sorunları tedavi edilebilir.

Muhammed Nur Demir

Yorum Gönder

Daha yeni Daha eski