CİNSİYETLERİ KONUŞMAK - EYMEN TAPAR

CİNSİYETLERİ KONUŞMAK - EYMEN TAPAR


CİNSİYETLERİ KONUŞMAK

Cinsiyetleri konuşmak tehlikelidir. Tehlikeli olabildiğinden dolayı yanlış anlaşılmalara müsaittir. 

Neden tehlikelidir? Çünkü genel bir varsayım olmasının yanı sıra insanların buna ilgi duyduğu bir konudur. Yani cinsiyeti olan herkes, cinsiyetler hakkında konuşmakla ilgili bir sorun ve sıkıntı yaşamış olabilecek ki bu da kendisinin konuyla ilgisinin olmasını sağlar. 

Aynı şekilde siyasette de böyledir. Herkesin bir görüşü vardır ve bu görüşler insan için anlam ifade eder. O anlamların altında da türlü türlü kayıplar, acılar, gizli sırlar ve rahatsızlar yatabilir. 

Örneğin cinsiyet hakkında konuştuğunuz bir bireyle, onunla bu konuda konuşurken, cinsiyetinden dolayı aşağılandığı anlar aklına gelebilir. 

Neden aşağılandığı anlar aklına gelir? Çünkü insan doğası olumsuzluklara dikkat ederek olumsuz dediği şeylerin üstesinden geldi. Bir yıkım muhtemelse önlemini almalısınız. Durduk yere önlem almak için de o konuya daha çok önem vermelisiniz. Yani yerine göre, bakış açısına göre hayatın olumsuzluğu daha çok dikkat çeker oysaki genel olarak öyle değildir. 

Birinin siyasi görüşü hakkında konuşurken, konuşma bir süre sonra karşı tarafta bir eksiklik ve rahatsızlık görüldüğünden dolayı, karşı tarafı düzeltme amacına evrilir. Bu saatten sonra taraflar birbirlerine daha çok öğretmen gibi davranır, fikirler ve üslupları daha kısıtlayıcı ve dikte edici olur. 

Karşıdakini düzeltmek için harekete geçtiğiniz vakit karşı tarafın düzensiz olduğu imasını elde edersiniz. "Siz ne hakla onun düzensiz olduğunu ona ima edersiniz?" İşte her iki tarafın birbirini anlayamadığı üslupta var olan konuşmalar bir süre sonra taraf tutar şekilde atışmalara dönüşür. Daha da ileriye götürünce insanlar bu durumu; durum karşılıklı nefrete, kin gütmeye, sert müdahalelere, faşizme, kasıtlı zulme, savaşlara evrilir. Bu saatten sonra hatasını kaybeden bir adım geriye atılacak, hatasını gizlemesine rağmen hatasında devam eden bir suistimal edici (başka bir adıyla amacı uğruna yol tanımayan biri -bu isim bakış açısını masumlaştırarak insanların farkındalığını etkisizleştirme amacı güder, yani mafyaya karşı çıkılmazsa bundan sonra karşı çıkılmayan şey olarak zirvedeki ve istenilen şeye dönüşür-) bundan yararlanacaktır. Bundan dolayı kimse de hatasını kabul ederek bir şeyleri düzeltmeye çalışmaz, eğer bunu yaparsa öne sürülen bir günah keçisi de olma ihtimali yüksektir. İnsanlar suçlu arayınca, bütün suçlular yakalanmadığı vakit, suçun bedelini yakalanan - yani farkında oldukları- suçlulara ödetir.

Eymen Tapar

Yorum Gönder

Daha yeni Daha eski