İSTİHBARAT VE HZ.MUSA/HZ.YUSUF

İSTİHBARAT VE HZ.MUSA/HZ.YUSUF


İSTİHBARAT VE HZ.MUSA/HZ.YUSUF

Tevrat, İncil, Casusluk, Modern Zamanlar

Yazılı tarihteki istihbaratın önemini vurgulayan ilk güçlü varlık Tevrat'taki tanrıdır. Tevrat'taki Musa'ya Kenan ülkesinin keşfi için casuslar gönderilmesi söylendi. Amaç Arz-ı Mevud'a gitmekti. 12 kabileden -İsrailoğulları- 12 kişi seçildi, bunlar kabilenin önde gelenleriydi. Geldikleri vakit verdikleri raporlarda 10'u Mısır rejiminin çok güçlü olduğuna dair istihbarat verdi ve diğer ikisi de Kenan topraklarının gitmeye uygun olduğunu söyledi.

Tanrı öncesinde İsrailoğulları'na yardım etmişti. On kişinin getirdiği istihbaratla halk o 10 kişinin getirdiği istihbarata inandı. Halka göre Mısır'daki kölelik hayatı daha iyiydi ve demek ki tanrının onlara gösterdikleri yolu beğenmemişlerdi. İncil'e göre 12 kişiye verilen casusluk görevi onların imanını sınamak içindi. Ancak ikisi dışında kalan 10'u bu görevde başarısız oldu: Yuşa ve Kalev. Halk 10 casusa uyarak Arz-ı Mevud'a gitmedi. Tanrı onları salgın hastalıklar ve mirastan yoksun bırakmayla cezalandıracaktı. On casus salgın hastalıktan dolayı öldü. Musa'nın yalvarmasıyla Tanrı diğer İsrailoğulları'nın cezasını çölde kırk yıl dolaşmaya mahkum bırakmaya çevirdi. Tanrı 20 yaşının üstündeki hiçbir İsrailoğlu'nun Arz-ı Mevud'u görecek kadar uzun yaşmayacağını belirtmişti. Yuşa ve Kale dışında.

İsrailoğulları hem Musa'nın sözünü dinlememiş hem de tanrılarının sözünü dinlememiştir. Ayrıca tanrının onlara verdiği yardıma nankörlük edip tanrılarının onları kurtardığı belanın ve köleliğin daha iyi olduğunu söylemiştir. Ayrıca 12 kabileden 10'unun önde gelenleri devletin önemli olan bir işini sabote etmiştir. Ayrıca İsrailoğulları öncesinde Musa'dan tanrılarını ona göstermesini istemiştir. Buna rağmen Musa yine de İsrailoğulları için tanrıdan yardım isteyen bir figür olmuştur.

Bu olay öncesinde gizli sonrasında gizliliği kaldırılmış bir CIA çalışmasında istihbari bilgilerin siyasi makamlara ulaşırken gizliliğin önemini vurgulamayla öne çıktı. CIA, o zamanlarda medyaya yansıyan haberlerle uğraşıyordu.

Musa'nın yerine bıraktığı kişi olan Yuşa Arz-ı Mevud'a gitmek için yakşık 40 yıl sonra harekete geçti. Casuslar gizlilikle görevi idare etti. Görev üssü bir genelevdi. Fahişelerin lideri İsrailoğulları'na yardım etti. Bu fahişe İncil'de iman etmiş birisi olarak geçer. Genelevlerinin işlek olmasından modern zamanlarda da yararlanıldı. Nazi Almanyası'nda Salon Kitty adlı geneleve hükümet el koymuştu. Bu geneleve ses dinleme ve kayıt mekanizmaları yerleştirilmişti.


YUSUF'TA CASUSLUK

Babası Yakup, Yusuf'u abilerinin koyunları nasıl idare ettiğine dair rapor vermesi için görevlendirdi. Yusuf'un raporu olumsuzdu. Yusuf daha o sırada 17 yaşındaydı. Babasının ona olan sevgisinden dolayı kıskanılan bir karakterdi. Abileri ondan kurtulmak istedi.

Yıllar sonra Yusuf, Mısır veziri oldu. Abileri Mısır'a geldiği vakit Yusuf onları karşı ülkenin casusu olmakla suçladı, Yusuf onları tanımamış gibi yapıyordu. Sonrasında Yusuf ağabeylerine birtakım örtülü operasyonlar icra etti. Mallarının arasına çalıntı mallar koydu, sonrasında tanışıp kaynaştılar.


İSA'DA CASUSLUK

İçerik olarak bunlardan daha zengin. 2.yazımızda. Talebinizi bildirin, özenelim.

Eymen Tapar

Yorum Gönder

Daha yeni Daha eski