ACILARIN KADINI: FRİDA KAHLO - ESMA KORKMAZ

ACILARIN KADINI: FRİDA KAHLO - ESMA KORKMAZ

 

Acıların Kadını: Frida Kahlo

Frida Kahlo 6 temmuz 1907 günü doğmuştur.
Meksika doğumlu olan Kahlo, doğum gününü Meksikanın devrimi sebebiyle 7 temmuz olarak ilan etmiştir. 
Modern Meksikanın doğuşu ile aynı gün olmasını amaçlayarak yaşamının da bu olayla başlamış olmasını istemiştir.
Küçükken geçirdiği hastalık sonucu çocuk felci olan Frida’nın bir bacağı engelli kalmış, ve daha 6 yaşında olmasına rağmen bu sebepten ötürü “tahta bacak Frida” olarak zorbalığa uğramıştır.
Ancak her şeye rağmen Frida yılmamış ve döneminin en iyi okulu olan Ulusal Hazırlık Okulu’nda eğitim görmeye hak kazanmıştır.

Aldığı eğitim sayesinde sanata, edebiyata, felsefeye merak salan Frida ileriki zamanlarda okuldaki bir Anarşist edebiyat grubuna dahil olmuştur.
Bu sayede güçlü bir kişilik kazanmış ve donanımlı bir kadın olma yolunda ilerlemiştir. 
18 yaşına basan Frida için her şey güzel giderken yaşayacağı trajik olaydan habersizce yaşamını sürdürmektedir, ta ki o güne kadar…

17 Eylül 1925'te okuldan eve dönerken bindiği otobüsün tramvayla çarpışması sonucu çok kişinin öldüğü kazada, tramvayın demir çubuklarından birisi Frida'nın sol kalçasından girip leğen kemiğinden çıkmıştı. Kazadan sonra tüm hayatı korseler, hastaneler ve doktorlar arasında geçmiş; omurgası ve sağ bacağında dinmeyen bir acıyla yaşamış, 32 kez ameliyat edilmiş ve çocuk felci nedeniyle sakat olan sağ bacağı 1954’te kangren yüzünden kesilmiştir.
Kazadan birkaç ay sonra taburcu olan Frida ailesinin de desteği ile portreler yapmaya başlamış ve ilk portresi olan “ kadife Elbiseli Otoportre” hayat bulmuştu. Yürümeye başladıktan kısa bir süre sonra Frida sosyalleşmeye de fırsat bulmuş ve Meksika Komünist Partisi’ne üye olmuştu.
Resim çizmeye devam eden Kahlo aynı dönemde arkadaşı Tina Modotti aracılığıyla Meksikalı Michelangelo olarak anılan ünlü ressam Diego Rivera ile tanıştı.

Frida resimlerini Diego’ya göstermek istiyordu. Zamanla bu tanışıklık büyük bir aşka dönmüştü. Çift 1929’da çevrelerinde kimsenin desteklememesine rağmen evlenmişti. Evlendikleri sırada Frida 22, Diego is 43 yaşındaydı. Çokta sağlıklı bir evlilik hayatları olduğunu söylemek zordu, Sağlık sorunları nedeniyle bir çocuğunu aldıran ve art arda iki düşük yapan Frida, eşinin sadakatsizlikleri nedeniyle 1939 yılında ondan ayrıldı ama 1 sene sonra yeniden evlendiler ve Frida'nın çocukluğunu geçirdiği "Mavi Ev'e" yerleştiler.
Herkes onlara görünüşlerinden dolayı fil ile güvercin diyordu. Ancak ikisi de bu evliliğe sadık davranmamıştı. 10 yıllık evlilik sonrasında Frida, Diego’nun onu kız kardeşiyle aldattığını öğrenmişti ve boşanmışlardı. Frida bu acıdan çok etkilenip kendi tarzını tamamen değiştirmiş ve acısını resimlerine dökmüştü. Bu fırtınalı ilişki yıllar sonra ikinci bir evlilikle taçlanmıştı. Frida, aşkını tüm sancılarıyla anlattığı bir mektup yazmıştı Diego’ya. Tabi bu ne kadar çözüm olmuştu orası muamma!

Sürekli sağlık sorunları ile yüzleşmesi sebebi ile Frida, bu acılara rağmen kendini resime, sanata adamıştı.
Farklı ülkelerde de sergi açan Frida 1938'de New York'ta açtığı sergi ile büyük ilgi toplamıştır.
1943'te La Esmeralda adlı yeni bir sanat okulunda öğretim üyeliğine başlayan Frida, durumunun kötüleşmesi sebebiyle ulaşımda sıkıntı yaşamış ve evden eğitim vermeye karar vermişti.

1950'de omurgasındaki sorunlar nedeniyle hastaneye kaldırılan Frida, 9 ay hastanede kaldı. 1953 yılı Nisan ayında Mexico City'de bir kişisel sergi açtı; Temmuz ayında sağ bacağı kesilmişti.
Frida Kahlo, 13 Temmuz 1954'te, akciğer embolisi teşhisiyle yaşama gözlerini yumdu.
Cenazesi ölümünün ardından yakıldı ve külleri hala Rivera tarafından devlete bağışlanan “Mavi Ev’de” muhafaza edilmekteydi.
 
Kaynakça:
https://fridakahlofans.com/c0020/
https://fridakahlocorporation.com/
https://www.scribd.com/document/9000295/Frida-Kahlo-Surrealist-Conflict


Esma Korkmaz

Yorum Gönder

Daha yeni Daha eski