MAX PAYNE - ESMA KORKMAZ

MAX PAYNE - ESMA KORKMAZ

Max Payne

21 Mayıs 2001 tarihinde ilk sürümü piyasaya verilen Max Payne, Finlandiyalı Remedy şirketi tarafından geliştirilip 3D Realms tarafından yayımlanmış “3. kişi nişancı” oyunudur.

Çıktığı yıllarda oldukça beğeni kazanan bu oyun, uzun yıllar favori oyunlarımız arasında yer edinmiştir.

Aynı zamanda filmi de olan bu oyunun ana karakteri olan Max Payne’in hayat hikayesi de oyuna ilham vermiş ve o zamanın teknolojileri ile video-game havası veren ilk oyun örneklerinden biri olmuştur. 

Hayat hikayesi, yazarı olan Sam Lake’den ilham alınarak kurgulanan bu karakter için modelleme olarak yazara teklif sunulsa da Sam Lake bunu reddetmiş ve onun yerine ünlü bir aktör olan Timothy Gibbs model olarak seçilmiştir.Lake'in ilk oyunda ara sahnelerde giydiği kostüm, Londra Bilim Müzesindeki “Game On” sergisinde yer edinir.


İkinci ve üçüncü oyunda model değişse de serinin üç oyununda da seslendirmeyi Rescue Me dizisinde oynayan James Mccaffrey yapmıştır.

Ele alınan konuya da değinecek olursak,

Max Payne 1998 yılında New York Emniyet Müdürlüğünde görev almaktadır.

Sıradan bir hayatı ve ailesi olan Max bir gün işten eve döndüğünde evine silahlı saldırganların baskın yaptığını fark eder ve onları öldürür ancak eşini ve çocuğunu olay yerinde kaybeder.

Eşi ve çocuğunun cenazesini kaldırdıktan sonra Max detaylı bir araştırma yaparak evine giren saldırganların kanında yüksek dozda “Valkyr” adlı daha önce hiç duyulmamış bir sentetik uyuşturucu olduğunu fark eder. Eşi ve çocuğunun vefatıyla bu maddenin bir ilişkisi olduğunu düşünen Max, bu yüzden daha önce Narkotik Şubesinden (DEA) arkadaşı Alex Balder'ın kendisine yaptığı transfer teklifini kabul eder ve tam üç yıl boyunca bu maddenin şehirde alım-satımını yapanın kim olduğunu araştırır. Sonunda bu maddenin sağlayıcısının Don Angelo Punchinello'nun başında olduğu Punchinello suç ailesinin hiyerarşisi içinde Don Puchinello'dan sonra ikinci sırada gelen Jack Lupino olduğuna kanaat getirir.

 


Bu bilgiden sonra Max’in adımı, bu suç örgütünün içine sızmak olacaktır.

Yapacağı gizli görevden sadece arkadaşı Alex ve DEA ajanı olan B.B’nin haberi vardır. 

Max bir gün bir telefon alır. Gelen telefon B.B'dendir. Kendisine Alex’in onu Roscoe Caddesindeki metro istasyonunda beklediğini söyler. 

Söylenen konuma giden Max, Alex’i görmek amacı ile gittiği yerde kendini bir banka soygununun ortasında bulur. Olaylar buradan sonra silsile halinde devam eder.

Oyundaki birkaç detaya değinecek olursak başlıca;

Birçok yerde İskandinav mitolojisine atıfta bulunulmuştur. Ana karakter olan Max’in savaş meydanındaki yiğitliğiyle bilinen Odin’in simgesi olan bir güneş haçı kolyesi takması veyahut gece karanlığında hiç sonlanmayacak bir kar fırtınasındaymış hissiyatı veren bölgede geçmesi, Ragnarok'a yani İskandinav mitolojisine göre dünyanın karanlık ve kar tarafından yutuluşuna bir gönderme barındırır. Valkyr projesinin yaratıcılarının kullandığı Network'ün adı ise yine İskandinav mitolojisinde dünyanın merkezinde yer alarak onu desteklediğine inanılan ağacın adı olan Yggdrasil’dir.

Ek olarak Max Payne'in adı da bir kelime oyunudur, "Maximum Pain"den gelmektedir. Anlamı "maksimum acı"dır, oyun boyunca Max'in başına gelenlere ve olaylara bir göndermedir.

Oyun 2. ve 3. serilerini barındırmakla birlikte 2003'te 20th Ceuntry Fox'un oyunu filme aktarmak için gerekli hakları satın aldığı haberi basına yayılmıştı. Mark Wahlberg'in Max Payne rolünde, Mila Kunis’in de Mona Sax rolünde oynadığı film; 17 Ekim 2008'de beyaz perdeye aktarılmıştır.


Kaynakça;

http://www.x360magazine.com/top-10-lists/10-things-you-didnt-know-about-max-payne/


https://www.metacritic.com/game/pc/max-payne


https://www.boxofficemojo.com/weekend/2008W42/


Esma Korkmaz

Yorum Gönder

Daha yeni Daha eski