FAİLİ MEÇHUL BİR ÖLÜM - ŞİYAR ÖZDEMİR

FAİLİ MEÇHUL BİR ÖLÜM - ŞİYAR ÖZDEMİR

 


FAİLİ MEÇHUL BİR ÖLÜM

Bir takım elbiseli, bir katil ve başkaldırmayan insan.

Vakitlerden gece. Katilin gömleği kanlı, duruşu dik. Yağmur çiseliyor ve toprak ıslak. Katil, cinayeti meşrulaştırmak adına taburesinde oturmuş. Sağında başkaldırmayan insan, solunda takım elbiseli.

 

Takım elbiseli:

- Gömleğinde hâlâ kan var. Bu aşağılık hâldeyken bile boyun eğmiyorsun. Utanmıyor musun?

 

Katil:

- Yağmur ve toprağın kokusu arındırıyor bedenimi. Sadece beni üzen birini öldürdüm. Bu eller, bu düşünce ve bu işlevi bana Hüda bahşetti. Ortada bir suç yok.

 

Takım elbiseli:

- Tam bir körsün. Zavallısın!

 

Katil, ufak bir gülümseme eşliğinde:

- Kör demek ha? Asıl katil ben miyim sanıyorsun? Takım elbiseni giyip kravatını çektiğin an hissettiğin o arsız gururu hatırlasana. Göğsün kabardıkça körleştin. Benliğinden parçalar kopardın ve kendine basamaklar yaptın. Yükseldikçe yükseldin. Yükseldikçe özünden kıstın. Senin özün de gözün de kör!

 

Takım elbiseli, yüksek bir kinle katile döndü:

- Daha kendine bakmadın galiba, bu iğrenç tiksindirici durumuna bakmak dahi istemiyorum.

 

Katil:

- Aynalarla yüzleşmek zoruna mı gitti? Sen değil misin eski yoldaşlarını şimdi yolsuzlukla suçlayan? Yolsuzluğa yoldaşlık eden de sensin. Ortada bir katil varsa, o da sensin! Benliğini de masumiyeti de katlettin ve ayaklarının altına aldın. Masumiyete dair tek bir karinenin kalmadığı bu merhalede katil ben miyim sanıyorsun?

 

Başkaldırmayan insan, ilk kez başkaldırarak:

- Kendini aklamaya mı çalışıyorsun? Sen suçlunun ta kendisisin. Bu söylediklerin aptallığın daniskası!

 

Katil başını kaşıdı ve iç çekti. Sağına sırıtarak baktı, ardından sessizliğini bozdu:

- Ha ha ha! Kaç asırdır sustun, konuşmak yeni mi aklına geldi? Gerçeğe kafanı çevirdin. Her zaman boyun eğdin. Bilinçsizliğe başkaldırmayarak bilince başkaldırdın. Aydınlık için yanan meşalelerin ateşine ateş olmadın. İnsanlığı da sen katlettin. Sen suçlu bile değilsin, suçun ta kendisisin!

 

Kısa bir sessizlik oluştu ve sonrasında katil devam etti:

- Biriniz masumiyete dair olan inancımı katletti ve diğeriniz insanlığa olan inancımı katletti. Ben de takım elbiseli bir başkaldırmayanı öldürdüm. Şimdi söyleyin katil kim?


Şiyar Özdemir

Yorum Gönder

Daha yeni Daha eski