BİLİŞSİZLİK - EYMEN TAPAR

BİLİŞSİZLİK - EYMEN TAPAR

 


Bilişsizlik

Düşünmek sürekli olarak doğrusunu belirlemektir. Eğer düşünmemek üzerine karar verirsek doğruyu aktarmaktan kaçınmış olamam. Doğruları yok edemem. Sadece kendi doğrularımı ortaya koymuş olurum. Çünkü dışarıda da içeride de doğrunun işleyişi, içerdekine de dışardakine de doğru diyebileceğim kadar benzer.

 

Zihnim daha belirginleşiyor, uğruna takılmamam gereken şeyler daha belirli oluyor. Üzerine vakit geçirdiklerim daha da belirgin oluyor. İnsanlarsa kendi içlerinde bir şeyleri düşünüyor ve o düşünceleri başkasının düşündüğü ihtimali üzerinde durmuyorlar. Bence herkes, herkesin nasıl düşündüğünü bilir; çünkü bana göre herkesin düşünce işleyişi onların düşündüklerine "düşünce" dediğimiz kadar ortak. Öyleyse neyi birbirimizden saklıyoruz? Kimden ve neylerden kaçınıyoruz?

 

Eğer bir yerden kaçınmışsam ve ondan korkmuşsam demek ki onun benim üzerime olacak dolaylı ve dolaysız etkilerinden kaçınıyorumdur. Ondan korkuyorumdur. Bence birçok insan ürkek, endişeli ve hatta korkak. Olmasını istediğim şekilde yalanlar atma deneyimini hissettim ve yaşadım. Yalanların bana sunduğu karşılığın güçlü olmadığını sezdim. Bu güçsüzlük yalanın güç kazandırdığı, yalan alışverişinin olduğu, yalanların ödüllendirildiği ortamların dışına çıktıkça kendini hissettiriyordu.

 

Kötülük denen şeyin ödüllendirildiği, teşvik edildiği ortamlar var. Biz insanlardan özellikle de bilinçsiz olanları farkında olmadan bir şeyleri teşvik ediyor. Evet, farkında değiller. Çünkü bir süre sonra bu konuda "ciddiyetleri kararıyor", algısız kalıyorlar. Kendisinin yaptığı davranışın en aşırı ihtimali bile kendi hayal dünyasında mevcut olmayabilir. Öyle ki birçok süreçten ve hikâyeden habersiz çoğu insan, kendini kendi düşüncelerine göre ve böylece de -bazılarına göre- düşüncesizliğine göre yönetiyor. Aslında duygusal olarak tamamlanamamış birçok düşüncenin bizi hareket ettirdiği, duygusal olarak tamamlanamamış varlıklar gibiyim. Yapacağım bir davranış var ancak ötesi yok. Üzerine düşündüğüm düşünceleri hangi şeylerin amacına göre hareket edecek.

 

Gerçekten de bilinçsizlik bana böyle hissettiriyor.

 

Şimdiyse yorgun bir şekilde köşeme dönmeliyim. Yorgun, istek seviyesi düşük, biraz da endişeli... Yorgunluğumu dinliyorum çünkü düşüncelerimden daha belirgin. Yorgunluğumun düşüncesi aklımın diyebileceğim kendimin düzenli olması olarak adlandırdığım düzeninin düşüncesinden daha belirgin.


Eymen Tapar

Yorum Gönder

Daha yeni Daha eski