ŞİDDET EĞİLİMİ - RUKİYE TURAN

ŞİDDET EĞİLİMİ - RUKİYE TURAN


ŞİDDET EĞİLİMİ

Şiddet nereden geldi ve nereye gidiyor?

Şiddetin tanımıyla başlayalım.

Bir devinimin, bir gücün, bir davranışın derecesi, yeğinlik, sertlik ve bunların getirdiği güç.

Öyle güç dediğime bakmayın, bu güç fiziksel şiddete ulaştığı an güç olmaktan çıkar ve bir hastalık olur. İlk ölümü başlatan Kabil, ölümü sonuçlandıracak cesareti şiddet denen hastalıkta buldu.

Peki insanlar neden şiddete başvururlar?

Şiddete başvurmanın nedeni yoktur ve asla haklılık payı da olamaz. Çünkü şiddet bir ruhsal bozukluktur ve barbarca bir davranış olup insan kimliğini taşıyan varlıklara yakışmamaktadır.

Tabi şiddet sadece fiziksel şiddetle sınırlı değil aynı zamanda psikolojik şiddet dediğimiz bir şiddet türü daha vardır ki bu bana kalırsa fiziksel şiddetten daha kötüdür.

Bir insana psikolojik şiddet uygulayarak ona kendini değersiz, yetersiz ve çöp gibi hissettirmek fiziksel şiddetin yarasından daha büyüktür.

Çünkü fiziksel şiddetin vücudunuzda bıraktığı etkiler geçer ama psikolojik şiddet insanın ömrü boyunca  beyninin bir köşesine kazılır ve asla unutulmaz.

Fiziksel şiddete tekrar dönelim.

Günümüzde özellikle kadınların, çocukların ve hayvanların dar zihniyetli insanlardan çektiklerine bakacak olursak şiddetin tanımı, günümüzde ataerkil sistemde bazı erkeklerin kendilerine boyun eğmeyen herkesi cezalandırma isteğiyle  ve sahip olduğu fıtrati gücü kadına uygulamasıyla tanımlanır.

Elbette bu günümüzde çoğunlukla içinde bulunulan durumdur fakat aynı zamanda bazı erkekler de kadınlardan şiddet görmektedir.

Şiddet işleri kolaylaştırmaz, daha beter bir hale sokar. İnsanı dönüşü olmayan sonradan pişman olacağı şeyleri yapmaya iter.

Şiddettin temelinde ne vardır diyecek olursak,

Ona bir sonraki yazımda detaylı şekilde değineceğim.

Bu yazıyı sadece bir önsöz olarak düşünün.

Son olarak şiddet, sebebi ne olursa olsun ve kim bu eğilimde bulunmuş olursa olsun, kabul edilemez ve normalleştirilemez bir davranış biçimidir ve kontrol edilmemesi halinde ciddi sonuçlara neden olacak ruhsal bir hastalıktır.

Bunu kontrol etmek sizin elinizde,

Şimdilik yazacaklarım bu kadardı sonraki yazıda görüşmek dileğiyle.

Rukiye Turan

Yorum Gönder

Daha yeni Daha eski