İLK BÜYÜK IŞINLANMA İDDİASI: PHİLADELPHİA DENEYİ - ABDULLAH GÜVEN

İLK BÜYÜK IŞINLANMA İDDİASI: PHİLADELPHİA DENEYİ - ABDULLAH GÜVEN

 


İlk Büyük Işınlama İddiası: Philadelphia Deneyi.

1943 yılında ortaya çılgın bir iddia atıldı: bir Amerika savaş gemisi birkaç dakika içinde 1200 km yol katetmişti. O zamanlar böyle bir geminin birkaç dakikada o mesafeyi alması imkansızdı ki günümüzde bile bu pek mümkün değil. Lakin ortaya atılan iddialar bu kadar berrak değildi. Bu, oldukça basit ve masum bir iddiaydı.

Korkunç bir ortak iddiaya göre; denizde mor-mavi gök gürültüleri olmuş ve sonrasında da gemi ortadan kaybolmuştu. Az sonra yine aynı ritüeller ve gemi yine aynı yerde belirmişti. Mürettebatın büyük bir kısmı geminin eriyik metal gövdesine karışmış şekilde ölü bulunmuş; geri kalanlarsa aklını kaybetmiş.

O zamanlarda ortaya atılan yüzlerce hatta binlerce komplo teorisinden sadece bir tanesiydi bu.

Deneyin ve iddiaların ortaya çıkış tarihi olan 28 Ekim 1943 olmasına rağmen, o zamanlar çoktan hayata veda etmiş olan Tesla'nın (Ö.T. 7 Ocak 1943) bile olayın sorumlularından olduğunu söyleyenler bile olmuştu.

Lakin, dünyadaki hiçbir kaynak böyle bir deneyin varlığını doğrulayamadı. Deneyin varlığı konusunda hiçbir delil bulunamadığı gibi, Amerikan donanması da böyle bir deneyin kayıtlarda var olmadığını belirtmiştir. Al Bielek hariç deneye katıldığı iddia edilen tüm askerler bunu yalanlamış, hikâyenin bir aldatmaca olduğunu söylemişlerdir.

Al Bielek adlı askerin söylediklerinin yalan olduğu da sonradan anlaşılmıştır.

Abdullah Güven

Phidelphia Deneyi kaynakça:

https://tr.wikipedia.org/wiki/Philadelphia_Deneyi

https://evrimagaci.org/philadelphia-deneyi-gokkusagi-projesi-gercek-mi-1830

https://skeptoid.com/episodes/4016

Evrenin İçeriği kaynakça:

https://tr.wikipedia.org/wiki/Evren#:~:text=Evren%20veya%20K%C3%A2inat%2C%20gezegenler%2C%20y%C4%B1ld%C4%B1zlar,ve%20zaman%C4%B1n%20tamam%C4%B1%20ve%20muhtevas%C4%B1d%C4%B1r.

Işınlanma konusu kaynakça:

Popular Science Sayı 119; Mart 2022.

Yorum Gönder

Daha yeni Daha eski