DEPRESİF KARALAMALAR - ENSAR AKMAN

DEPRESİF KARALAMALAR - ENSAR AKMAN

 


Depresif Karalamalar

Bazı zamanlar uzaklaşmak isteriz bu dünyadan. Kendi tenhamıza saklanır. Sorunlarımızdan bir nebze de olsa kurtulmaya çalışırız. Ölmek isteriz çünkü artık her şey katlanılamaz bir hal almıştır. Sancılarımıza bi’ çare arar, dermansız kalırız gecenin simli örtüsü altında.

Beynimizle kalbimiz arasında dönen muharebe, boğazımızda en sert çatışmaları yaşar. Düğümlenir boğazımıza birer birer, sözlerin tesiri. Değişken ruh halimize bipolar yalnızlığımız eşlik eder. Yalnızlığımızdan kurtulmak uğruna çeşitli umutlara, insanlara tutunuruz ama nafile. Çünkü yalın kalmışlığın karanlık dokusu işlemiştir ruhumuzun derinliklerine. Halimizden memnunuz ama sitemlerde bulunmayı eksiltmeyiz. Ailemizden, çevremizden, dostlarımızdan soyutlarız yaşantımızı. Kalmamıştır tahammülümüz insanlara.  

Severiz, sevilmek isteriz. Nadide hayaller kurar, uyuşturucunun etkisine kapılan bir bağımlı gibi kendi dünyamızdaki mutluluğa kafiyizdir. Aniden pekişen bir cesaret kıvılcımıyla çıkarız karşısına bütün utancımızdan koparak. Kimimizin hikayesi güzel biter, romanlara konu olur; kimimiz ise yıkıntılar arasında kalır, müjganla aynı sokakta, hayal kırıklarının yüreğimizde açtığı yaralara yakınır. Karşılığını göremeyince dünyaya darılır, şu lanet düzene basarız küfrü.  Kaybederiz aşk denen illete karşı inancımızı ama yine de affederiz bizi üzeni. Bitmeyecek bir yamaçtı biliriz sevgimizi ama her uçurumun vardır bir dibi.

Sabrımızı sınar sevdiklerimiz. Sabır taşı mı sanarlar bizi bilmem ama kendileri değillerdir vazgeçilmez biri. Elbette vardır her sabrın selameti. Mutluluğu başka limanlarda aramanın gelmiştir artık vakti.

Yanlışlarımızın doğru olduğuna en baştan inandırmışızdır kendimizi. Olacak ve olabilecek her şeyin sorumluluğunu isteksizce kabullenmiş bulunmaktayız. Çekeceğimiz acıların farkında olarak bu işkenceyi isteriz. Ruhumuzda kanayan yaraları anlamasınlar diye manasız bir tebessüm belirir suratımızda. İçimize atarız bütün acılarımızı, kederlerimizi, öfkemizi.

İntiharı deneriz ki hayatta kalma içgüdümüz ölüme karşı duyduğumuz ihtirasa baskın gelir. İşe yaramayan kendi sonunu bile getiremeyen beceriksizin tekiyizdir. Kin ve nefretin keskin kokusu üzerimize yayılır. Bitiririz artık içimizde her şeyi. Şu çivisi çıkmış dünyada, bir insan daha göçü yeğlemiştir yaşamaya. Unutur gideriz dökülen yaşlarını ahını alarak. Tükenip biteriz insanlıktan soyutlanarak.

Ensar Akman

Yorum Gönder

Daha yeni Daha eski