SİVRİSİNEK SALDIRILARI - SUAT TAV

SİVRİSİNEK SALDIRILARI - SUAT TAV


SİVRİSİNEK SALDIRILARI

Sivrisineklerin saldırısına karşı mağlup mu oluyorsunuz? Eğer öyleyse bu yazı tam sizin için.

Öncelikle her canlı türü gibi Sivrisineklerin de beslenmeye ihtiyacı vardır. Peki Sivrisinekler bizim kanımızdan ne istiyor. Yumurta kabuğunu organize edici faktör 1 ya da kısacası EOF1 adı verilen spesifik bir protein, Sivrisineklerin saldırısına maruz kalmamızı sağlıyor.

Peki bu protein Sivrisinekleri neden üstümüze çekiyor?

Sivrisinekler EOF1 adı verilen protein olmaksızın yumurtalarının kabuğunu üretemiyorlar. Bu proteini yeterince alamayan dişi Sivrisineklerin yumurtalıkları bozuluyor hatta kısır kalabiliyorlar. Biz nasıl ki hayvanlardan ve bitkilerden ihtiyacımız olan besinleri alıyorsak sivrisinekler de bizden kendi hücrelerinde üretilmeyen proteinleri alıyorlar.

Peki Sivrisinekler neye göre sizi bulup ısırıyor?

Aslında bunun birçok nedeni var hadi onlara bir göz atalım:

1-SİYAH RENKLİ KIYAFETLER

Siyah renkli kıyafetler Sivrisinekler için çekici bir görsel uyaran. Bundan dolayı yazın daha açık renkli kıyafetler giyerek sivrisinekleri üstünüzden def edebilirsiniz.

 Aslında sivrisinekler durup dururken siyah renge özel bir ilgi duymuyor lakin ne zamanki omurgalı hayvanların nefes alıp verirken etrafa saçtığı karbondioksiti tespit ediyorlar işte o zaman siyah renge ilgi duyup aramaya başlıyorlar bundan ötürü olmalı ki hızlı nefes alıp verdiğimiz sıralar sivrisineklerden aldığımız saldırlar da artıyor.


 2-KAN GRUPLARI

Sivrisinekleri insanlara çeken başka bir özellikte kan gruplarıdır. Çoğu sivrisinek türüne göre 0 kan grubu diğer kan gruplarına göre daha çekici geliyor. Bundan ötürü 0 kan grubuna sahip olan insanlar Sivrisinekleri üzerlerine daha çok çekiyorlar.


3-YAĞ TABAKAMIZDA BULUNAN UÇUCU KİMYASALLAR                                        

Etrafımızda uçuşan Sivrisinekler bu moleküllerin kokusunu aldığında etrafta bir omurgalı hayvan olduğunu tespit edebiliyor.

Bundan ötürü Sivrisinek öldürücü tuzaklar derimizden salgılanan molekülleri taklit eden kimyasallar kullanarak sivrisinekleri üzerlerine çekiyorlar ve zehirliyorlar :))


4-GENETİK

Şu ana kadar yapılan çalışmalarda Sivrisinek çekiciliğinin çok güçlü bir şekilde genetikten ötürü olduğu düşünülüyor.

Sivrisinek çekiciliğimizi etkileyecek genler birinci, beşinci, altıncı ve on birinci kromozomlarımıza dağılmış şekildedir.

En nihayetinde Sivrisineklerden korunmak için iki farklı yol olduğunu tespit ettik. Bunlardan birincisi Beyaz renkli kıyafetler giymek ikincisi ise iyi bir avcı olup sivrisinekleri üzerinize konmadan yakalayıp imha etmek:)

Not: Unutmayın ki peşinizde bir sivrisinek varsa sizi çekici bulmuştur:)

Suat Tav

Yorum Gönder

Daha yeni Daha eski