KİLO PROBLEMİ - SUAT TAV

KİLO PROBLEMİ - SUAT TAV


KİLO PROBLEMİ

Siz de benim gibi kilo alamayanlardan mısınız ya da kilo veremeyenlerden mi? Her ikisinin de çözümü için aşağı kaydırın :)

Öncelikle kaloriyi size bir tanıtayım. Kısaca kalorinin tanımı bir besinin tüketildiği zaman dönüştüğü enerji miktarıdır.

 Evet yürürken, koşarken, yemek yerken hatta nefes alırken bile ihtiyaç duyduğumuz enerji için kalori harcarız. Peki biz bu kaloriyi nerelerden temin ediyoruz?

Tabii ki de midemize hop diye düşen yiyecekler

Yani o kadar yemeği boşuna yemiyoruz herhalde vücudumuzun enerji ihtiyacı; besinlerden aldığımız karbonhidrat, protein ve yağdan karşılanıyor.

Kalorinin de ne olduğunu öğrendiğimize göre asıl konuya geri dönelim.

 Evet kalorinin kilo ile ne alakası var?

Yaklaşık olarak bir kilogram 7400 kaloriye denk gelmektedir. Ayrıca makrolarımızın da kalori miktarı aşağıdaki gibidir.

1 gram karbonhidrat=4 kalori

1 gram protein=4 kalori

1 gram yağ=9 kalori

Öncelikle kilo vermek için ihtiyacınız olan kalori miktarından daha az kalori almanız gerekmektedir. Örneğin günde almanız gereken kalori miktarından 500 kalori daha düşük alırsanız yaklaşık iki hafta içinde 1 kilo verdiğinizi görmüş olacaksınız.

Kilo almak içinse az önce söylediklerimin tam tersini yapmanız kâfi olacaktır. Her gün almanız gereken kalori miktarından daha fazla kalori tüketirseniz bu size kilo olarak yansıyacaktır.

Tabi dengeli olarak kilo alıp vermek için kesinlikle düzenli bir şekilde beslenmeniz gerekmektedir. Belinizden sarkan kocaman bir göbişiniz olmasını istemiyorsanız alacağınız makroları dengeli bir şekilde tüketin ayrıca şu sporu da hayatınıza adam akıllı sokun ve sağlıklı bir yaşam sizin olsun

Evet her güzel şeyin bir sonu olduğu gibi bu yazının da sonuna geldik.

Ama sizi hemen bırakmayacağım. Bu şiir sizin için gelsin:)

Suat yazdı şiiri

Coşturdu bir anda herkesi

Buraya kadar geldiysen

Takip et hemen HERDER’i

Suat Tav

Yorum Gönder

Daha yeni Daha eski