ATATÜRK'ÜN PSİKANALİTİK ANALİZİ - EYMEN TAPAR

ATATÜRK'ÜN PSİKANALİTİK ANALİZİ - EYMEN TAPAR


ATATÜRK'ÜN PSİKANALİTİK ANALİZİ

Atatürk, daha Mustafa'yken annesi büyük sıkıntılara maruz kalmıştı. Annesi 3 çocuğunu kaybetmişti. Bu Atatürk'ün yaşadığı evi matem havasına bürüdü. Ölmüş çocuğu olan anneler ölmeyen çocuklarının üzerine titrer. Bundan dolayı onlara karşı mesafeli ve korumacı davranabilirler. Ayrıca yaşayan çocuklarını ölen çocuklarıyla bağlamlaştırırlar.

Atatürk'ün annesi dindardı ve ölen çocuklarının tesellisini de din üzerinden giderirdi. Bu Atatürk'ün üzerinde dini karamsarlık ve acziyetle bağdaştırmasına yol açmış olabilir.

Annelerinin kendi üzerinde farklı düşüncelere sahip olduğunu fark eden çocuklar annelerini tekrar olması gereken duruma getirmek için türlü türlü fanteziler ve hayaller geliştirmiş olabilirler. Amaçları annelerini o durumdan kurtarmak, belki de annelerinin kahramanı olmaktır.

Annesinin tam aksine Atatürk'ün babası modern eğilimliydi. Ancak yine de Atatürk'ün annesine tolerans sağladı, Atatürk'ü normalde pek taraftarı olmamasına rağmen yine de dini ve geleneksel eğitim olan mahalle mektebindeki törene gitmesine izin vermişti.

Atatürk sonrasında anlattığı bir anıda babasını güçlü birisi olarak hatırlar, oysaki babası o sırada hem hasta hem de işsiz kalmıştı.

Atatürk de yıllar sonra tıpkı babası gibi, kendi içerisinde modern düşünceler olmasına rağmen, annesini ziyaret ettiği vakit daha geleneksel bir tutum sağlayarak yatıştırıcı olmuştur.

Matem evinin etkisine karşın Atatürk yıllar sonra kırsal ve ruhsuz bir şehir olan Ankara'yı canlandırmaya çalışacaktır. Balolara ve etkinliklere gidecektir.

Bunun yanı sıra Atatürk kendi yakınındaki çocukların her zaman gülmesini ve asla hüzünlenmemesini ister. Hüzün ve matema karşın mesafelidir. 

Ek Alıntılar:

1.


2.


3.


Eymen Tapar


Yararlanılan Kaynak:Yorum Gönder

Daha yeni Daha eski