TÜRKİYE'NİN İNSANSIZ HAVA ARAÇLARI - SONAY AKIN

TÜRKİYE'NİN İNSANSIZ HAVA ARAÇLARI - SONAY AKIN


TÜRKİYE'NİN İNSANSIZ HAVA ARAÇLARI

YAKIN GELECEKTE GELENEKSEL SAVAŞ UÇAKLARINA MEYDAN OKUYACAK BİR YAPIM: İNSANSIZ HAVA ARAÇLARI.

İNSANSIZ HAVA ARAÇLARI BATI'NIN HAVA ÜSTÜNLÜĞÜNÜN BİR SİMGESİDİR VE ARAYA FARKLAR KOYAR. AMA ARTIK SAHADA BEKLENMEDİK BİR OYUNCU BOY GÖSTERİYOR.

TÜRKİYE ARTIK İHA VE SİHA TEKNOLOJİLERİNDE YERLİ VE ÖZGÜN ÜRETİM YAPAN DÜNYANIN SAYILI VE EN GÜÇLÜ ÜLKELERİNDEN BİRİ. 20'YE YAKIN ÜLKEYE İHRAÇ EDİLEN YERLİ İHA'LAR ÜLKEMİZİN DİPLOMATİK PRESTİJİ AÇISINDAN YÜKSEK BİR KONUMDA.

TARİHİ SERÜVENİ

YIL:1990

TUSAŞ (Türk Uçak Sanayi Anonim Ortaklığı)

X-1 ŞAHİT İHA ÇALIŞMASINA BAŞLAR. BU TÜRKİYE'NİN İLK YERLİ İHASI OLACAKTIR. ÇALIŞMALAR BAŞLATILIR FAKAT ZAMANINDA UÇAK FABRİKALARINI BİLE KAPATTIRAN ZİHNİYET YİNE DEVREYE GİRER. TÜM BÜROKRATİK YOLLARLA İHALARIN YAPIMI GELİŞTİRİLMESİ VE SATIŞA SUNULMASI ENGELLENİR. YERLİ ÜRETİM DESTEKLENMEZ VE RAFA KALDIRILIR. TABİ AMERİKA VE İSRAİL GİBİ ÜLKELER MEYDANDA BOY GÖSTERİRKEN İNSANSIZ HAVA ARACI ÜRETMEK TÜRKİYE'NİN HARCI MI? (!)   SENERYANONUN GERİ KALANI DA BİLİNDİK TÜRDEN: ÜRETİM YERİNE TÜKETİM!

TÜRKİYE, İSRAİL'DEN 183 MİLYON DOLAR KARŞILIĞINDA 10 ADET IAI HERON SATIN ALIR. 24 SAATE KADAR UÇABİLEN VE BİR TONA KADAR TAŞIYABİLEN HAVA ARACIDIR. ALINAN BU İHA PLAN ÜZERİNDE GÜNEYDOĞU'DAKİ TERÖR FAALİYETLERİNE SON VERECEKTİR. FAKAT BU İDDİA ASKIDA KALIR. ÇÜNKÜ PERONLARI İSRAİLLİ MÜHENDİSLER KONTROL ETMEKTE VE TÜRKİYE İLE ANLIK İSTİHBARAT SAĞLANMAMAKTADIR. BİLGİLER ANCAK BİRKAÇ SAATE YERİNE ULAŞIR. PERONLARIN ÇEKTİĞİ GÖRÜNTÜLER ÖNCE İSRAİL'DE ANALİZ EDİLİR VE SONRA TÜRKİYE İLE PAYLAŞILIR. BU İSTİHBARATLARA GÖRE UÇAKLAR BÖLGEDEKİ TERÖR ÖRGÜTÜNE ATIŞLAR YAPAR AMA GÖRÜNEN O Kİ BU ATIŞLAR İSABETSİZDİR. BU TERS GİDEN DURUM KARŞISINDA İHALARA ASELSAN'IN ÜRETTİĞİ YERLİ KAMERALAR YERLEŞTİRİLMEK İSTENİR FAKAT BU DA KABUL GÖRMEZ. BU TERS DURUM EN SONUNDA AÇIĞA ÇIKAR. İSRAİL'DEN GELEN İSTİHBARATIN AKSİNE YALNIZCA BOŞ ARAZİLER BOMBALANMIŞTIR.ANKARA İSRAİL'İ GÖRÜNTÜLERİ KASITLI OLARAK SABOTE ETMEKLE SUÇLAR. O ZAMANLAR ÖRGÜTLERİ ÖZGÜRLÜK SAVAŞÇISI İLAN EDENLER HERON'LARIN TERÖR ÖRGÜTLERİNE KARŞI KULLANILMASINI İSTEMEZ.

BU SEFER KAPISI ÇALINAN AMERİKA OLUR. MQ-9 REAPER / MQ 1 PREADETOR İÇİN WASHİNGTON'A TALEP MEKTUBU GÖNDERİLİR. AMA AMERİKA KONGRESİNDEN ONAY ÇIKMAZ. BÖYLECE YERLİ ÜRETİMİN DEĞERİ DAHA İYİ ANLAŞILIR.

BAYRAKTAR AİLESİ VE BAYKAR

KABATAŞ ERKEK LİSESİ VE İTÜ MEZUNU AYNI ZAMANDA FAKÜLTEDEN NECMETTİN ERBAKAN'IN ÖĞRENCİSİ GÜMÜŞ MOTOR İLE TÜRKİYE'DE YERLİ MOTOR ÜRETİLEBİLECEĞİNİN İSPATÇISI: ÖZDEMİR BAYRAKTAR.

OTOMOTİV SEKTÖRÜNDE PARÇA ÜRETEBİLMEK İÇİN KURDUĞU BAYKAR ŞİRKET İLE İHA İÇİN SAĞLAM TEMELLER ATMIŞTIR.

AKABİNDE İSE ÇOK ADINI DUYMADIĞIMIZ KİLİT BİR İSİM: PİYADE YARBAY MELİH GÜLOVA. MANİSA'DAN KENDİ İSTEĞİ DOĞRULTUSUNDA DOĞU' YA TAYİN İSTEYEREK ŞIRNAK 6. İÇ TUGAYINDA GÖREVE BAŞLAMIŞTIR. 2003 YILINDA ÖZDEMİR BAYRAKTAR'I ŞIRNAK' A DAVET EDER. TERÖR ÖRGÜTLERİNE KARŞI TEKNOLOJİK BİR ÇARE BULUNMASINI SÖYLER. İLERDE YAPILACAK İHALARIN İLK DENEME YERİ ŞIRNAK GABER DAĞI'DIR.

KÜÇÜK BİR ATÖLYE KURULUR VE İHALARIN YAPIM SERÜVENİ BAŞLAR. PROJENİN TÜM FİNANSMANI BAYKAR ÖZKAYNAKLARIYLA GERÇEKLEŞTİRİLECEKTİR.

YIL 2005: BAYRAKTAR MİNİ İHA SİSTEMLERİNİN İLK DENEMELERİ OLMUŞTUR. BAŞARISIZ OLUNSA DA ÜZERİNDE BULUNAN TİTİZ ÇALIŞMA DEVAM EDER.

YIL 2007: BAYRAKTAR MİNİ İHA ÜRETİMİNE BAŞLANIR. FAKAT MELİH GÜLOVA ŞEHİT EDİLİR. ÖZDEMİR BAYRAKTAR İSE ONA VERDİĞİ SÖZÜ TUTAR VE ARALIK AYINDA TSK ENVANTERİNE GİREN İLK HAVA ARACI SİSTEMİ OLUR.

''MELİH KOMUTANIN VASİYETİNİ TAMAMLADIK. BU PROJELER BU BAŞARILAR ASLINDA ONLARIN ESERİDİR.''

DAHA SONRA BABASININ İZİNDEN GİDEN SELÇUK BAYRAKTAR DONANIMLI EĞİTİMLERİNİN ARDINDAN MİNİ İHALAR İÇİN KAPSAMLI ÇALIŞMALAR SÜRDÜRÜR.

YIL 2009: BAYRAKTAR TAKTİK İHA İLK PROTOTİP UÇUŞU BAŞLATILACAKTIR. DEVLETE AİT UÇUŞ PİSTİ UZUN UĞRAŞLAR SONUCU AYARLANIR AMA UÇUŞ GERÇEKLEŞTİRİLMEYE HAZIRKEN PİSTTE TAŞ OLDUĞU GEREKÇESİYLE   İPTAL EDİLİR. YILLAR SONRA UÇUŞ İZNİ ALINIR ARDINDAN BAŞARILI VE EŞİ GÖRÜLMEMİŞ BİR UÇUŞ GERÇEKLEŞTİRİLİR. UÇUŞUN OLDUĞUNA DAİR BELGELER ALMAK İÇİN GELEN HEYET DÜNYADA HİÇBİR İHA İÇİN İSTENMEMİŞ BELGELER İSTER VE ZORLUK ÇIKARIR. TÜM BU AKSİLİKLER BAYRAKTAR TB2 YE DÖRT YIL GECİKME YAŞATIR.

YIL 2014: BAYRAKTAR TB2 TSK 'NİN ENVANTERİNE GİRMİŞTİR. UÇAĞIN KUYRUK NUMARASINDA İSE T.C. ERB SERİ NUMARASI VARDIR. BU KATKILARINDAN DOLAYI NECMETTİN ERBAKAN'A SAYGI VE MİNNETTİR.

YIL 2015: BAYRAKTAR TB2 SİLAHLANDIRILIR. ÜZERİNE ROKETSAN'IN GELİŞTİRDİĞİ LAZER GÖRÜNÜMLÜ MAM-C /MAM-L TAKILMIŞTIR. 8 KİLOMETREDEKİ HEDEFİ TAM İSABETLE VURABİLECEK KAPASİTEYE SAHİPTİR. DÜŞÜK AĞIRLIKTADIR. FÜZE TAŞIYABİLEN EN KÜÇÜK SİHADIR. DÜŞÜK MALİYETLİDİR. BU VE BUNUN GİBİ AVANTAJLAR, TÜRK SİHALARI VE İHALARININ RAĞBET GÖREBİLMESİ İÇİN BÜYÜK NEDENLERDİR.

UKRAYNA-RUSYA SAVAŞINDA İSE BAYRAKTAR TB2 SEMBOL HALİNE GELMİŞTİR.

YIL 2019: BAYRAKTAR AKINCI TİHA, YENİ OYUNCU OLARAK EKİBE KATILIR (UÇAN BALİNA).

HAVADAN HAVAYA ATEŞ YAPABİLDİĞİ İÇİN TAARRUZİ İNSANSIZ HAVA ARACI OLARAK ADLANDIRILIR. İÇİNDE YÜZ ADET BİLGİSAYAR TAŞIR. GÖREV BİLGİSAYARI İSE YAPAY ZEKADAN YAPILMIŞTIR YANİ ÖRENEBİLME YETENEĞİNE SAHİPTİR.

KENDİ KENDİNE İNİŞ-KALKIŞ YAPABİLECEK HAVA ROTASINI KENDİ BELİRLEYEBİLECEK İNSAN GÖZÜNÜN TESPİT EDEMEDİĞİ KARA HEDEFLERİ GÖRÜP ELDE ETTİĞİ VERİLERİ İŞLEYEREK KARAR VEREBİECEK NİTELİKLERİNE SAHİPTİR.

11 MART 2022 DE 40.170 YÜKSEKLİĞE ÇIKARAK REKOR KIRAR. AKINCI'NIN EN ÖNEMLİ ÖZELLİĞİ İSE          F-16’LARIN TAŞIYABİLECEĞİ MÜHİMMATLARI TAŞIYABİLMESİDİR.

KIZILELMA: BAYKAR TEKNOLOJİ

JET MOTORLU İHALAR: İNSANSIZ SAVAŞ UÇAKLARI.

KIZILELMA: TÜRK MİTOLOJİSİNDE ULAŞILMASI GEREKEN HEDEFİ SİMGELER. OSMANLI DÖNEMİNDE İSE FETHEDİLMEK İSTENEN ÖNEMLİ YERLER KIZILELMA OLARAK ANILIR.

HEDEF 2023: İLK UÇUŞ

HEDEF 2025: SAHALARA GİRMESİ

MİLLİ TEKNOLOJİ ALANINDA EN BÜYÜK HEDEF.

BAŞLANGIÇTA TEZ HIZINDA GÖREV DAHA SONRA İSE SÜPERSONİC KABİLİYET

AGRESİF MANEVRA HAVA MUHAREBESİ

KISA PİSTLERDEN KALKIŞ KABİLİYETİ

DENİZAŞIRI GÖREVLER İCRA EDEBİLECEK BİR YAPIM.

POLİTİKA VE İDEOLOJİLER ÜSTÜ BİR YAPIM. HEPİMİZİN GÖĞSÜ KABARARAK ANLATMASI GEREKEN VE ARKASINDA DURMASI GEREKEN TEKNOLOJİLER. BU YILLARDA BAHSEDEBİLECEĞİMİZ MİLLİ VE ÖZGÜN YAPIMLARIN YANI SIRA ESKİLERE DAYANAN VE KENDİ KENDİNE YETEBİLEN BİR TARIM ÜLKESİ OLUŞUMUZ BU HALİMİZİN ÜZERİNİ ÖRTMEYE YETMİYOR MAALESEF…

Sonay Akın

Yorum Gönder

Daha yeni Daha eski